Trofeul Festivalului Național de Muzică Populară „ Meleaguri Brâncușiene”, a plecat la Alba!

𝗗𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶𝗯𝘂𝗶𝗲!

Trofeul Festivalului Național de Muzică Populară „ Meleaguri Brâncușiene”, a plecat la Alba!

Trofeul  Festivalului Național de Muzică Populară „ Meleaguri Brâncușiene”, a plecat la Alba!
Trofeul Festivalului Național de Muzică Populară „ Meleaguri Brâncușiene”, a plecat la Alba!

Dinamismul dansurilor populare, cântecele din diverse regiuni etnofolclorice ale țării și pasiunea tinerilor concurenți au fost ingredientele celei de-a VII-a ediții a Festivalului Național de Muzică Populară “Meleaguri Brâncușiene”, eveniment organizat de Consiliul Județean Gorj, Școala Populară de Artă ”Constantin Brâncuși” Târgu Jiu și Ansamblul Profesionist Doina Gorjului, în colaborare cu posturi de radio și televiziuni locale și naționale.

38 de concurenți , reprezentând marile zone etnografice ale țării, au urcat pe scena festivalului, demonstrând prin repertoriul ales și calitățile interpretative, că pot merge pe drumul cântecului popular românesc. Prestațiile lor artistice au fost apreciate de juriul de specialitate format din Gheorghița Nicolae – Președintele juriului, specialist în etnologie și folclor, realizator de emisiuni folclorice, prezentator/moderator al emisiunii ”Tezaur folcloric”, vicepreședinte al Asociației Naționale de Folclor din România, organsm afiliat la Uniunea Mondială de Folclor, Doina Ișfanoni – doctor, istoric de artă, cercetător, etnolog – Muzeul Național al Satului ”Dimitri Gusti” din București, Claudia Torop – interpret de folclor, director artistic ”Ansamblul Profesionist ”Doina Gorjului” , Eugen Petre Sandu – Profesor Universitar Doctor abilitat, Departamentul de Arte și Muzică de la Facultatea de Litere a Universității din Craiova, autor de studii etnomuzicologice, dirijor și commpozitor și Adrian Grigoraș – violonist, compozitor, dirijor al Orchestrei Naționale Radio.

Astfel, din cei 38 de concurenți juriul a ales următorii câștigători:

BALOGH VASILE RADU – Centrul de Cultură AUGUSTIN BENA Alba
BALOGH VASILE RADU – Centrul de Cultură AUGUSTIN BENA Alba

MARELE PREMIU SI TROFEUL FESTIVALULUI: BALOGH VASILE RADU – Centrul de Cultură AUGUSTIN BENA Alba

SECȚIUNEA CANTO MUZICĂ POPULARĂ

CATEGORIA 12-15 ANI

Premiul I – GIREADĂ MIRUNA IUSTINA – Școala Populară de Arte GEORGE ENESCU Botoșani

Premiul II – GIURGIU DENISA MARIA – Școala Populară de Arte TUDOR JARDA Cluj-Napoca

PREMIUL III – TONEȚ IONUȚ FLORIN – Centrul Cultural BUCOVINA – Școala Populară de Arte ION IRIMESCU Suceava

Mențiune – NINU DARIA MARIA – Centrul de Cultură şi Arte GEORGE TOPÎRCEANU Curtea de Argeş

Mențiune – TUDORESCU LORENA LARISA – Școala Populară de Arte CONSTANTIN BRÂNCUȘI Tg-Jiu

CATEGORIA 12-15 ANI

Premiul I – MIRICĂ IULIANA BIANCA – Școala Populară de Arte VESPASIAN LUNGU Brăila

Premiul II – STRUȚ MELANIA GEORGIANA – Școala de Arte Satu Mare

Premiul III – HACMAN ANA-MARIA – Centrul Cultural BUCOVINA – Școala Populară de Arte ION IRIMESCU Suceava

Mențiune – CORNACIU ALEXANDRA-MARIA-DAIANA – Școala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea

Mențiune – NEGREA ANDREEA MARIANA – Școala Populară de Arte CONSTANTIN BRÂNCUȘI Tg-Jiu

 

SECȚIUNEA INSTRUMENTE POPULARE

CATEGORIA 12-15 ANI

Premiul I – POPESCU NECTARIE – Școala Populară de Arte GEORGE ENESCU Botoșani

Premiul II – ALEXANDRA BUȘCĂ – Scoala Populară de Arte şi Meserii CORNETTI Craiova

Premiul III – OGRABEK IONUȚ CRISTIAN – Școala Populară de Arte şi Meserii Piteşti

Mențiune – BECHEANU EMANUEL TEODOR – Școala Populară de Arte CONSTANTIN BRÂNCUȘI Tg-Jiu

Mențiune – ISTRATE RAUL PATRIK – Scoala Populară de Arte şi Meserii ILIE MICU Sibiu

 

CATEGORIA 16-25 ANI

Premiul I – CIOIU ALEXANDRU COSTIN – Școala Populară de Arte CONSTANTIN BRÂNCUȘI Tg-Jiu

Premiul II – CĂLIN CASIAN IONUȚ – Școala de Arte Satu Mare

Premiul III – ARĂU COSTEL – Scoala Populară de Arte şi Meserii ILIE MICU Sibiu

Mențiune – BARBU GEORGE FLORIN – Școala Populară de Arte şi Meserii Piteşti

Mențiune – DOBRINESCU ALEXANDRA MIHAELA GABRIELA – Centrul Cultural Municipal RADU ȘERBAN Caracal

 

PREMII SPECIALE

Premiul special – CAMELIA ARGINT

MATYAS NATALIA ANTONIA – Scoala Populară de Arte şi Meserii ILIE MICU Sibiu

Premiul special pentru autenticitatea costumului tradițional

NIȚESCU ANDREEA ȘTEFANIA – Școala Populară de Arte şi Meserii Piteşti

SIBOROSCHI CONSTANTIN DANIEL – Centrul Jedețean de Cultură și Artă OLT

Premiul special pentru autenticitatea repertoriului

CĂLUIANU MAGDA MARIA – Centrul Jedețean de Cultură și Artă OLT

NEDELCU FLORENTINA – Școala Populară de Arte şi Meserii Piteşti

Premiul special al orchestrei Ansamblului Folcloric MARIA LĂTĂREȚU

BOCȘAN DARIUS CONSTANTIN – Şcola Populară a Artelor şi Meseriilor Slatina

CÎRPACI PETRU BENIANIM – Școala Populară de Arte și Meserii ION ROMÂNU Reșița

MURARU MATEI VASILE – Centru Cultural BUCOVINA – Școala Populară de Artă ION IRIMESCU Suceava

DUMITRAȘ CIPRIAN IULIAN – Centru Cultural BUCOVINA – Școala Populară de Artă ION IRIMESCU Suceava

GHERGA DARKO MARIAN – Școala Populară de Arte și Meserii ION ROMÂNU Reșița

IANCU MĂDĂLIN ANDREI – Școala de Arte Timișoara

MOGA ANDREI – Școala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea

Scopul acestui festival-concurs este de a încuraja și de a contribui la descoperirea a cât mai multor talente, promovarea și stimularea celor mai valoroase prezențe.