Tensiuni în coaliție! Liderii se bat in declarații
Tensiuni în coaliție! Liderii se bat in declarații

Tensiunile din coaliția de guvernare au atins cote alarmante. Motivul este legat de decizia pentru comasarea alegerilor care se lasă așteptată.
În timp ce premierul Marcel Ciolacu declară că își va depune mandatul dacă PNL iese de la guvernare, președintele PNL, Nicolae Ciucă, afirmă că liberalii au intrat la guvernare „pentru a aduce stabilitate în politică, în guvern, în societate”.
„Am intrat la guvernare pentru a aduce stabilitate. În politică, în guvern, în societate. Îndemn guvernanții care au uitat această motivație în ultimii ani să își reamintească de angajamentul lor, să își aducă aminte ce ne-am propus să realizăm pentru români și pentru țară, în vremuri complicate. Ne așteaptă încă multă muncă în următorii ani. Avem oportunitatea să aducem mai mulți bani europeni, să îmbunătățim sistemul de sănătate, să creștem veniturile tuturor și să dezvoltăm comunitățile. Asta e promisiunea noastră și este jurământul pe care l-am făcut românilor, pentru care conflictele și discuțiile despre funcții nu înseamnă nimic și nu le fac cu nimic viața mai bună”, se arată într-o postare a liderului PNL pe Facebook.
