David Popovici s-a retras din finala de 400 de metri liber

𝗗𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶𝗯𝘂𝗶𝗲!

David Popovici, tânărul de 17 ani care a impresionat o lume întreagă, s-a retras din finala de 400 de metri liber de la Campionatul European de inot organizat la Roma. Popovici s-a calificat în finală cu timpul de 3:47.99, al patrulea cel mai rapid înotător din serii.

„Antrenorul Adrian Rădulescu, împreună cu staff-ul tehnic, au decis să îl retragă pe David Popovici din finala de 400 m liber la Campionatul European de natație seniori de la Roma. Programul încărcat din perioada următoare, consumul foarte mare care l-ar fi avut în finală și dorința de a pregăti cât mai bine participarea la Campionatul Mondial de juniori de la Lima (Peru) – o competiție foarte puternică – sunt motivele care stau la baza acestei decizii.

David Popovici vă mulțumește pentru sprijinul necondiționat de care a avut parte pe toată durata competiției de la Roma și vă așteaptă mesajele de încurajare și la următoarele întreceri”, a transmis federația.

 

 

PUBLICITATE EMI TV