Alocațiile copiilor, majorate din ianuarie 2025
Alocațiile copiilor, majorate din ianuarie 2025

Alocațiile de stat pentru copii cresc din ianuarie 2025 cu 10,4%, de la 719 lei la 794 de lei pentru copiii sub 2 ani sau cu dizabilităţi şi de la 292 de lei la 323 de lei pentru copiii care au peste 2 ani.
„Alocațiile de stat pentru copii cresc de la 1 ianuarie 2025.
Majorarea alocațiilor va fi de 10,4%, în conformitate cu prevederile legale în vigoare. Drept urmare, alocațiile vor fi majorate astfel:
– de la 719 lei la 794 de lei pentru copiii sub doi ani sau cu dizabilități
– de la 292 de lei la 323 de lei pentru copiii care au peste doi ani.
Cei 3,6 milioane de copii, precum și tinerii care frecventează liceele și școlile profesionale vor primi alocații de stat majorate. Fondurile necesare provin din bugetul Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, iar plățile sunt gestionate de Agenția Națională de Plăți și Inspecție Socială, a declarat Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii și Solidarității Sociale„, este mesajul transmis de ministerul Muncii.
